Комп'ютерна Академія IT Step - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Де використовується SQL і чому він так потрібен програмістам

IT STEP Academy

Програмування

09.12.2022

1039 переглядів

Ця стаття — не довідник із SQL. Ми постаралися ввести новачків у світ баз даних, показати приклади і сфери використання. А також, чому потрібно знати хоча б базові поняття SQL, щоб бути хорошим програмістом.

Що таке бази даних і як ними керувати

Щоб ми краще розуміли одне одного, почнемо зі вступу. Будь-який інтернет-магазин, аптека чи соціальна мережа сповнена інформації: контакти профілів, тексти постів, картинки, результати соцопитувань. Це все потрібно десь зберігати, щоб у потрібний момент отримати доступ: вийняти частину інформації або всю. Для цього використовують бази даних.

База даних схожа на медові соти. У неї є комірки, а в кожній комірці — таблиця з конкретними даними. Таблиця внизу — найпростіший приклад комірки бази даних. Взяли зі статті про правильний вибір навчальної програми.

У коді бази даних обов'язково структуровані. З хаосом ми б нічого не змогли зробити: внести інформацію чи забрати. 

Наразі в нашому розумінні існує дві площини: перша — наш сайт, програма чи мобільний додаток; друга — база даних. Поки що вони з'єднані умовно: дані з програми потрапляють у таблицю. Але з ними нічого не можна зробити.

👉 Щоб керувати таблицями, придумали СУБД — систему управління базами даних. Забігаючи наперед: MySQL — одна з найпопулярніших систем.

Технічно MySQL можна уявити як кілька з'єднаних таблиць. У кожній — своя інформація. Візьмемо приклад з онлайн-магазином: покупці, товари і покупки - три пов'язані таблиці. Якщо клієнт замовив товар, дані про нього і його замовлення розділяються за комірками.

З MySQL можна створювати нові таблиці та пов'язувати їх. Наприклад, до онлайн-магазину додати комірку з гендерами клієнтів, віком, уподобаннями (якщо ми захотіли провести опитування на сайті).

Для управління таблицями СУБД не вистачить. Це така сама система, що умовно працює, як і зв'язок сервера і програми. Щоб система могла спілкуватися з базою даних, потрібен спеціальний алфавіт, набір команд. Ця мова — SQL.

Що таке SQL

SQL — це не мова програмування. Правильніше сказати, що це мова запитів до баз даних. Структура запиту сформована в базі, а нам потрібно задати правила — як правильно до неї звернутися.

На SQL можна писати програми, але дуже складно. Тому найчастіше мовою запитів отримують дані, а обробляють гнучкими мовами — наприклад Python або JavaScript. 

Що дає SQL:

  • можна знайти конкретну людину у величезній таблиці з даними;

  • сортувати вибрані дані;

  • видаляти непотрібну інформацію;

  • додати в клітинку рядки і стовпці, розширивши таблицю;

  • комбінувати таблиці, створювати зв'язки. Наприклад, якщо клієнт вказав контактні дані під час купівлі товару - інформацію передасть на кілька таблиць: товар, клієнт, купівля.

  • можна записати нову таблицю. 

Мова SQL проста в освоєнні та використанні. Щоб зрозуміти базу — вистачить і дня. На роботу з першими операторами достатньо тижня. А гуру тестувальникам або Back-end-розробникам потрібно вчитися постійно.

Перша й основна команда в SQL

Що має вміти будь-який програміст — вибирати інформацію з таблиці. Для цього придумали оператор SELECT.

Застосуємо на практиці. Щоб не створювати базу даних, зайдемо в онлайн-компілятор mycompiler.io. 

Ліворуч знаходиться база даних — Students. Сайт її створив самостійно, як приклад. Праворуч — кнопка RUN, щоб відтворити запит; і Output, який покаже результати запиту.

У базі даних два студенти: Ryan (чоловік - значок M) і Joanna (жінка - значок F). Спробуємо вибрати студента жіночої статі з бази даних.

Вводимо оператор SELECT.

Обираємо таблицю, де візьмемо дані. У нас це Students. Використовуємо слово FROM (звідки беремо) і назву:

Щоб вибрати конкретну інформацію, застосуємо слово WHERE. Вибираємо стать студента — додамо до оператора gender і значення Female (F). Як це виглядає в коді:

Тиснемо RUN і дивимося на Output:

За результатами запиту знайшли студента жіночої статі — Joanna. Тепер ви знаєте основний оператор у SQL — SELECT. Також просто вчаться й інші значення.

Список найважливіших команд SQL

SELECT — витягує дані з таблиці.

UPDATE — оновлює дані.

DELETE — видалення даних.

INSERT INTO — вставити нові дані в базу.

CREATE DATABASE — створити нову базу даних.

CREATE TABLE — створити одну таблицю.

DROP TABLE — видалити одну таблицю.

CREATE INDEX — створити маркер для пошуку всередині бази даних.

DROP INDEX — видалити маркер.

 

Знання MySQL і мови запитів відкриває великі можливості в програмуванні. Будь-який додаток або сайт з особистим кабінетом, формами з інформацією вимагає бази даних. Просто створити сайт не вийде — потрібно розбиратися в тому, як код сайту зберігається в Інтернеті.

Для чого служить SQL у різних галузях

Мова запитів використовується програмістами, аналітиками і навіть маркетологами — усіма, хто працює з даними. Ось кілька прикладів.

Фінанси. Уявімо, що в банку щодня відбувається мільйон грошових переказів: між користувачами, містами і країнами. Усе зберігається у великій базі даних. SQL можна використовувати для простого пошуку окремих екземплярів даних або даних, які відповідають певним вимогам, наприклад, зняття коштів на суму понад $5 000 за останній місяць.

Ще приклад — пошук інформації для статистичних графіків. Наприклад, можна відстежити вартість борщового набору за кілька років.

Маркетинг. Наприклад, людині сподобався сайт про риболовлю. Сайт використовує cookies — збирає первинну інформацію про користувача: час перебування на сайті, відвідані сторінки, кліки за посиланнями. Усе надсилається в базу даних.

Далі маркетолог захоче проаналізувати контент і створити рекламу в соціальних мережах — тільки для любителів риболовлі. 

SQL допоможе вивантажити cookies про користувача, якому сподобався сайт. Пізніше маркетолог знайде людину в соціальних мережах і додасть її в таргет-лист — орієнтир для прицільної реклами.

SQL дає змогу маркетинговим командам ухвалювати обґрунтовані, ґрунтовані на даних рішення, а не покладатися тільки на здогадки.

Data Science. Фахівці з аналізу даних збирають і аналізують дані для графіків, звітів, діаграм. Наприклад, з SQL у медицині збирають статистичні карти поширення конкретного захворювання. Як приклад — це допоможе медикам побачити складні ділянки і перекинути більше ресурсів, знизивши темп зараження.

Де потрібно знати SQL у програмуванні

Куди б не пішов програміст, тестувальник або аналітик — SQL стане перевагою перед іншими.

Для Back-end-програмування — обов'язково. Програми, сайти підключаються до величезних баз даних на сервері. За серверну частину відповідає бекенд-розробник. Він із SQL на рівних: має розуміти, як підключати бази даних, витягувати інформацію на сайт або для інших фахівців. Якщо потрібно — створити нову базу даних.

У SQL-розробці. Існує окрема категорія програмістів на SQL. Це фахівці техпідтримки, помічники служби аналітики, Data-Science і будь-яких інших професій у світі даних. Якщо співробітникам потрібно часто і багато вивантажувати дані, а інформація в таблицях щодня зростає — наймають SQL-програміста. 

Професія зустрічається рідко. Частіше беруть адмінів серверів зі знаннями мови запитів.

Front-end. Розробник прямо не пов'язаний із SQL і базами даних. Але йому потрібно знати мову на рівні простих операторів: розуміти, як працюють бази, що можна вивантажувати і як створювати нові таблиці. Часто на співбесідах запитують про SQL, навіть якщо його не було в картці вакансії. Такий собі, обов'язковий інструмент.

Тестування. Для ручного тестування потрібно вивантажувати дані. Якщо програма невелика — можна зайти в базу і знайти комірки з потрібними параметрами. Але так довго і в простих програмах.

Тому тестувальнику потрібен SQL на рівні базових операторів. З ним простіше працювати і вкластися в терміни, тому що на одній програмі не засидишся — ще багато роботи. 

Резюме

Головне зі статті:

  • Усі дані зберігаються в базах даних. Це таблиці: зі стовпчиками і комірками.

  • Системи управління базами даних дають змогу спілкуватися з таблицями. Мова спілкування (запитів) — SQL.

  • Оператори та загальне розуміння мови запитів вчаться за кілька тижнів. Це не так важко, як почати верстку з нуля. Або зануритися в Back-end.

  • SQL потрібен скрізь — від веб-розробки до маркетингу.

Якщо ви починаєте кар'єру розробника — заздалегідь подумайте, що потрібно вивчити принципи роботи баз даних, оператори SQL і роботу MySQL. 

Вчити це окремо — нудно, тому що явної переваги мова не дає. Приклад із Front-end-розробкою: SQL можна вивчити, але на рівень сайту це мало вплине в конкретному завданні. Тому ми вчимо все разом, як на курсі «Розробка програмного забезпечення». Приходьте, якщо цікаво.Автор:

IT STEP Academy

Редакція IT STEP Academy

Програмування

Що таке об'єктно-орієнтоване програмування: світ і невеликі чоловічки

У програмуванні є кілька парадигм — це набір правил і прийомів, як писати код.

У програмуванні є кілька парадигм — це набір правил і прийомів, як писати код. На кшталт етикету за столом, у громадському місці. Або стилю художників конкретної епохи: як робити мазки, якими фарбами користуватися і які об'єкти переважно малювати. Програмісти домовилися писати в одних правилах, щоб розуміти один одного і створювати робочі речі. Як і стандарти художників, парадигми з часом змінюються. Раніше єдино вірним було процедурне програмування. Зараз усе залежить від завдання і вмінь програміста зробити просто і зрозуміло. Одна з

ШАГ логотип

Програмування

Що вибрати PHP або Python для веб-розробки

Світ сучасної розробки переповнений мовами програмування — з перевагами та недоліками. У цій статті поговоримо про дві серверні мови: php проти python. Обидві підходять для Back-end і Full-stack веб-розробки.

Світ сучасної розробки переповнений мовами програмування — з перевагами та недоліками. У цій статті поговоримо про дві серверні мови: php проти python. Обидві підходять для Back-end і Full-stack веб-розробки. 👉 Веб-розробка — це не тільки сайти. Ще онлайн-сервіси для музики, ТБ, інтернет-магазинів. І навіть онлайн-ігри. PHP для веб-розробки Мову використовують із 1995 року. Тоді у розробників був обмежений вибір інструментів для сайтів. Не було такої мови, де можна самостійно прописати вміст і керувати діями користувачів на сайті. PHP вирішив проблему. PHP

ШАГ логотип

Освіта для дітей

Навчайтесь навіть без світла та зв'язку в Unicorn School!

Ми розробили додаток, який працює на усіх поширених платформах, тож навчання в Unicorn School стає ще зручніше! Головна особливість цього релізу — можливість навчання без світла і зв'язку.

Ми розробили додаток, який працює на усіх поширених платформах, тож навчання в Unicorn School стає ще зручніше! Головна особливість цього релізу — можливість навчання без світла і зв'язку.   Як це працює: Оновіть додаток до останньої версії Після того, як ви зайшли до свого облікового запису, натисніть іконку "налаштування" у правому верхньому куту Переконайтесь, що опція "Завантаження контенту" увімкнена та оберіть бажану якість відео (чим вище, тим більше пам'яті займає на пристрої Надалі додаток автоматично буде заванта

ШАГ логотип

Програмування

Де використовується SQL і чому він так потрібен програмістам

Ця стаття — не довідник із SQL. Ми постаралися ввести новачків у світ баз даних, показати приклади і сфери використання. А також, чому потрібно знати хоча б базові поняття SQL, щоб бути хорошим програмістом.

Ця стаття — не довідник із SQL. Ми постаралися ввести новачків у світ баз даних, показати приклади і сфери використання. А також, чому потрібно знати хоча б базові поняття SQL, щоб бути хорошим програмістом. Що таке бази даних і як ними керувати Щоб ми краще розуміли одне одного, почнемо зі вступу. Будь-який інтернет-магазин, аптека чи соціальна мережа сповнена інформації: контакти профілів, тексти постів, картинки, результати соцопитувань. Це все потрібно десь зберігати, щоб у потрібний момент отримати доступ: вийняти частину інформації або в

ШАГ логотип