Комп'ютерна Академія IT Step - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Поради при працевлаштуванні — як отримати сумлінного роботодавця і працювати з ним роками

IT STEP Academy

Освіта для дорослих

Soft-skills

01.12.2022

661 перегляд

Робота для фахівців-початківців створює різні враження. Одні знаходять компанію мрії. Інші засмучуються: витрачають час, проходять десятки співбесід. Гірше, якщо не заплатили за роботу або вказали в договорі ставку, меншу за ринкову.

Ми підготували статтю з тривожними знаками з боку роботодавця: від картки вакансії до співбесіди. Зберігайте статтю в закладки, діліться з друзями. 

Не приймайте поради, як належне. Не в кожній компанії обманюють на гроші або беруть на безкоштовне стажування у 2-3 місяці.

Не поспішайте надсилати резюме. Проаналізуйте вакансію і компанію

Опис вакансії — перший крок в пошуку роботи. Це візитка для претендента: показує обов'язки, графік, соцпакет, заробітну плату. 

 

============================================================

Як виглядає ідеальна картка вакансії

Якщо у вашому варіанті немає пункту про зарплату або бонуси — це не привід проходити вакансію завчасно. Можливо, рекрутер не постарався заповнити картку. Або умови роботи звикли обговорювати на співбесіді.

  • Детальний опис умов роботи в компанії. Наприклад: «Розробка сайтів фінансового сектору, віддалений графік з 9 до 18. Вихідні — субота, неділя».

  • Чим займається компанія. Посилання на соцмережі, сайт — щоб дізнатися про команду в деталях.

  • Конкретна заробітна плата або вилка: «Платимо 20-40 тисяч гривень, залежно від досвіду роботи».

  • Прохання надіслати портфоліо з прикладами робіт.

  • Якщо у вакансії вказують бонуси — важлива причина. Як отримати винагороду?

Такі картки зустрічаються рідко. Щоб дізнатися деталі, доведеться шукати на сайті та в соцмережах, запитувати на співбесіді та в листуванні.

============================================================
 

Далі ми розкрили 4 ситуації. Вони покажуть «жовте світло» — стимул ще раз подумати перед працевлаштуванням у компанію.

Картка вакансії з розмитими вимогами. Наприклад, знання чотирьох і більше мов програмування — без прив'язки до конкретних завдань.

Виглядати може так: «Розробник на С +. Вітається знання JS, роботи в Linux.»

Казкові умови роботи. Коли у вакансії пишуть про роботу в будь-який час з 8:00 до 23:00 — це може означати дві речі: або робота без графіка, або рекрутер правий і можна вибрати зручний час. У першому варіанті часто пропонують працювати вночі та у вихідні.  

Можливо, що люди працюють з американцями. Тоді потрібно підлаштовуватися під вечірній або нічний графік. Дивіться на локацію компанії. 

В інших варіантах орієнтуйтеся на стандартний для України 8-годинний день, 40 годин на тиждень.

Заробітна плата для Junior на рівні Middle+. Вакансію легко перевірити — подивитися схожі пропозиції інших компаній. Якщо зарплати відрізняються у 2-3 рази — можливо, здобувача намагаються обдурити.

Людина охоче йде за зарплатою. А за фактом отримує проблеми: перепрацювання, обіцянки виплатити зарплату і несподіване звільнення. Так працює конвеєр у недобросовісних компаніях.

Вакансія висить на сайті місяцями. Або то зникає, то з'являється. Роботодавець не визначився з посадою — відкривати чи ні. Ще варіант — придивляється до кандидатів, бо це робота з високим рівнем відповідальності. Наприклад, писати код для охоронних систем або будувати архітектуру безпеки рівня Пентагону.

Якщо вакансія часто актуальна — співробітники можуть йти після випробувального терміну. Завищені очікування керівництва, зарплата нижча за ринок або не підійшли під вимоги колективу.

Побачили таку пропозицію — запишіть у блокнот окремим списком. Заради інтересу перевірте через 2 тижні, місяць. Буває, що вакансія висить роками — людину взяли, а рекрутер не скасував заявку.

Якщо покликали на співбесіду — аналізуємо поведінку та відповіді інтерв'юерів 

Завжди перевіряйте співрозмовників. Люди показують «жовтий сигнал» частіше, ніж сторінка з вакансією, бо можуть розповісти про компанію більше. Ось кілька частих прикладів.

Інтерв'юер ставить загальні запитання. Коли програміста на C++ запитують про все, крім прямих робочих обов'язків — варто насторожитися. 

Яку каву любите?

Як із другою половинкою? Це заважає робочим стосункам.

А що робите на вихідних?

Буває, що рекрутер новенький. Він ще не вивчив умови роботи за вакансіями і спілкується з усіма кандидатами. А після співбесіди виявиться, що керівник шукав не розробника на C++, а системного адміністратора.

Ще варіант — керівник найняв кадрове агентство. Ті не стикалися з наймом IT-фахівця. Результат співбесіди — керівництву потрібен не той фахівець. Ви витратили час, а компанія — час і гроші на агентство.

HR не може відповісти на незручні запитання. Ваше завдання — не тільки відповідати, а й запитувати. Потрібно дізнаватися про все, що стосується вас у компанії: графік, зарплата, формат узгодження роботи, наявність стажування.

Розкажіть, як ви працюєте: чи потрібна вам трудова книжка або мені зареєструватися як приватний підприємець?

Буває, що потрібно працювати після 8 вечора? Чи є за це премії?

Як часто люди залишають штат? Чому йдуть?

А можна подивитися приклад трудового договору?

Чи можу я взяти лікарняний, відпустку? Які соціальні виплати передбачені?

Рекрутер зобов'язаний відповідати на ці запитання. Вони не захищені корпоративною таємницею і забороною керівника. Якщо на запитання про зарплату немає жодної відповіді — вас можуть обдурити. Написати в договорі іншу суму, частину поставити бонусами без щомісячної виплати.

Починайте працювати, усі документи оформимо наступного понеділка. Пропозиція почати зараз без працевлаштування — пастка.

Керівники можуть маніпулювати стажуваннями: брати кандидата на 2-4 тижні - на один проект. А після попрощатися з кандидатом і наймати нового. Компанія отримує безкоштовний конвеєр співробітників.

Не виключено, що це реальні проблеми з відділом кадрів: бухгалтер у відпустці, керівник у відрядженні, підписати договір нікому. Тоді краще перепитати нових колег: «Це вперше чи увійшло у звичку компанії?»

Безкоштовний випробувальний термін. Іноді недобросовісні роботодавці пропонують працювати, як на стажуванні. Це не правильно.

У статтях 24-28 Кодексу законів про працю України передбачено, що випробувальний термін обговорюється в трудовому договорі. Якщо є підписаний договір — у ньому пункт про зарплату. 

Тривалість випробувального терміну — не більше 3 місяців. Далі кандидата або звільняють, або працюють далі.

У компанії немає правил спілкування, узгодження роботи. Ви потрапили або на варіант без кар'єрного зростання, або на стартап.

У першому варіанті колективу немає діла до правил: можлива нецензурна лексика в чатах і веселощі без роботи. Десять кіл правок, щоб відтягнути час — норма. У такій компанії мало професійного зростання, як і особистісного: люди роблять рутину без ентузіазму. 

У другому варіанті люди нещодавно створили компанію. Це нормально, що в штаті 5-10 осіб неформальне спілкування — як у родині. Люди разом створюють проект. Він для них, як дитина.

Кандидатові краще перевірити стартап на реєстрацію –- щоб працевлаштування було законним. Ще щоб було фінансування. Іноді люди відкривають стартапи і чекають інвесторів, а людям не платять гроші. Будують бізнес на обіцянках.  

=============================================================

Як самостійно перевірити компанію на порядність в Україні та за кордоном.

 

Відгуки про роботодавця від співробітників і клієнтів. Без негативних не обійтися. Могли замовити конкуренти. Або людина не зійшлася характером із керівником і на емоціях написала відгук. Але якщо таких більше, ніж позитивних — привід задуматися.

Соцмережі компанії. Навіть стартапи зараз реєструють соцмережі: розповісти про себе, знайти інвестора і перших клієнтів. Почніть із LinkedIn. Подивіться, чи є в них пости, спілкування. Якщо компанія активно веде соцмережі — хоч і невелика, але ознака довіри. 

Перевірте реєстрацію. Щоб працювати за законом, усім потрібна реєстрація: як компанії з 5-річним досвідом, так і стартапу. В Україні — номер у реєстрі компаній. 

Як знайти: 

  • Зареєструйтеся на сайті Youcontrol.

  • Вгорі виберіть локацію компанії — Україна або одну з країн Європейського союзу.

  • Введіть назву компанії у верхньому рядку і натисніть Enter.

==============================================================

 

Якщо в картці зелений напис «Active» — усе добре. Компанія працює за законною реєстрацією. 

 

Альтернативний варіант — перевірити компанію в extract.co. На сайті зібрані IT-компанії за галузями та країнами. Якщо назва компанії є в списку — можна довіряти. 

Якщо просять виконати тестове завдання

Для вакансій, на кшталт дизайнера чи програміста, часто просять виконати тестове завдання. Так роботодавець перевіряє вміння кандидата та портфоліо. Ще порівнює заявку з іншими, щоб обрати найкращу.

Під маскою тестового завдання може ховатися обман.

Пропонують безкоштовно зробити великий проект. Наприклад, дизайн логотипу з мокапами — роботи на 2-3 дні мінімум. Або намалювати ілюстрацію за детальним технічним завданням, зверстати сайт. 

Роботодавець шукає безкоштовну робочу силу. Після здачі проекту — прощається і набирає інших кандидатів на інше тестове. Не виключено, що тестове виявиться реальним завданням у компанії.

Перевірити роботодавця легко: за відгуками в соцмережах, на інших сайтах. Можна запитати співробітника компанії в LinkedIn.

Тестове завдання довго погоджують. А якщо просять внести правки, зробити інший варіант — людиною маніпулюють. Поки кандидат витрачає час, на ньому роблять гроші.

Якщо тестове завдання велике — воно оплачується. Ще вступне має займати 1-2 години роботи. Це достатньо, щоб на практиці зрозуміти — підходить кандидат для завдань компанії чи ні. Але так буває тільки в ідеальному світі.

Обережно ставтеся до тестових завдань. Якщо не впевнені — перепитайте співробітників компанії. Вони точно є в LinkedIn.

Якщо частину зарплати пропонують поза договором

Наприклад, 40% у вигляді премій або бонусів. Клієнт так чинить у двох ситуаціях: або не платить податки, або хоче підстрахуватися. 

Ніхто не скасовував систему штрафів за системою бонусів. Законом заборонено штрафувати на гроші із зарплати. Недобросовісний роботодавець навмисно пише в договорі іншу зарплату — меншу. А якщо кандидат виконує проєкт повільно або з частими правками — позбавляє бонусів. На бонуси штрафувати не заборонено, бо такої системи в законах немає.

Завжди запитуйте про зарплату на інтерв'ю:

Як розраховується? - повинна двічі на місяць, якщо за трудовим договором. Для приватних підприємців встановлюється контрактом.

Скільки вказано в договорі? Чи співвідноситься цифра з обумовленою ставкою?

Чи бувають затримки з виплат? Чому?

Якщо такі запитання незручні для керівництва — дивіться розділ про співбесіду.

Резюме

Отримати хорошу роботу легко. Дотримуйтеся двох правил.

Питайте та перевіряйте

А про що питати і що перевіряти ви знаєте.


У Комп'ютерній Академії IT STEP навчаємо програмістів, фахівців із кібербезпеки, аналітиків, маркетологів, дизайнерів. Якщо хочете приєднатися — переходьте на сторінку курсів Академії.Автор:

IT STEP Academy

Редакція IT STEP Academy

Програмування

Що таке об'єктно-орієнтоване програмування: світ і невеликі чоловічки

У програмуванні є кілька парадигм — це набір правил і прийомів, як писати код.

У програмуванні є кілька парадигм — це набір правил і прийомів, як писати код. На кшталт етикету за столом, у громадському місці. Або стилю художників конкретної епохи: як робити мазки, якими фарбами користуватися і які об'єкти переважно малювати. Програмісти домовилися писати в одних правилах, щоб розуміти один одного і створювати робочі речі. Як і стандарти художників, парадигми з часом змінюються. Раніше єдино вірним було процедурне програмування. Зараз усе залежить від завдання і вмінь програміста зробити просто і зрозуміло. Одна з

ШАГ логотип

Програмування

Що вибрати PHP або Python для веб-розробки

Світ сучасної розробки переповнений мовами програмування — з перевагами та недоліками. У цій статті поговоримо про дві серверні мови: php проти python. Обидві підходять для Back-end і Full-stack веб-розробки.

Світ сучасної розробки переповнений мовами програмування — з перевагами та недоліками. У цій статті поговоримо про дві серверні мови: php проти python. Обидві підходять для Back-end і Full-stack веб-розробки. 👉 Веб-розробка — це не тільки сайти. Ще онлайн-сервіси для музики, ТБ, інтернет-магазинів. І навіть онлайн-ігри. PHP для веб-розробки Мову використовують із 1995 року. Тоді у розробників був обмежений вибір інструментів для сайтів. Не було такої мови, де можна самостійно прописати вміст і керувати діями користувачів на сайті. PHP вирішив проблему. PHP

ШАГ логотип

Освіта для дітей

Навчайтесь навіть без світла та зв'язку в Unicorn School!

Ми розробили додаток, який працює на усіх поширених платформах, тож навчання в Unicorn School стає ще зручніше! Головна особливість цього релізу — можливість навчання без світла і зв'язку.

Ми розробили додаток, який працює на усіх поширених платформах, тож навчання в Unicorn School стає ще зручніше! Головна особливість цього релізу — можливість навчання без світла і зв'язку.   Як це працює: Оновіть додаток до останньої версії Після того, як ви зайшли до свого облікового запису, натисніть іконку "налаштування" у правому верхньому куту Переконайтесь, що опція "Завантаження контенту" увімкнена та оберіть бажану якість відео (чим вище, тим більше пам'яті займає на пристрої Надалі додаток автоматично буде заванта

ШАГ логотип

Програмування

Де використовується SQL і чому він так потрібен програмістам

Ця стаття — не довідник із SQL. Ми постаралися ввести новачків у світ баз даних, показати приклади і сфери використання. А також, чому потрібно знати хоча б базові поняття SQL, щоб бути хорошим програмістом.

Ця стаття — не довідник із SQL. Ми постаралися ввести новачків у світ баз даних, показати приклади і сфери використання. А також, чому потрібно знати хоча б базові поняття SQL, щоб бути хорошим програмістом. Що таке бази даних і як ними керувати Щоб ми краще розуміли одне одного, почнемо зі вступу. Будь-який інтернет-магазин, аптека чи соціальна мережа сповнена інформації: контакти профілів, тексти постів, картинки, результати соцопитувань. Це все потрібно десь зберігати, щоб у потрібний момент отримати доступ: вийняти частину інформації або в

ШАГ логотип