Поговоримо про фріланс і міфи, що з ним пов'язані?
Отже, ви зацікавилися фрілансом. Здорово! Перед вами відкриваються нові перспективи:
- гнучкого графіка;
- віддаленої роботи з дому;
- відсутність жорсткого розкладу;
- можливості вибирати клієнта;
- ніхто не заважає;
- не потрібні стартові інвестиції;
- і багато чого іншого.
І ось вже в ваших фантазіях малюється картинка, на якій фрілансер - це людина в шортах і з ноутом у руках на мальовничому березі океану.
Фрілансер - це людина в шортах і з ноутом в руках на мальовничому березі океану.
Чи так це?!
Пролити світло на це питання ми запросили Євгена Могилевича, досвідченого художника в області 3D-моделювання, штатного викладача Комп'ютерної Академії ШАГ з 2008 по 2012 рік і фрілансера з 2011 року.
Євген має більш ніж 15-річний досвід у створенні архітектурних моделей чудової якості і візуалізації продуктів для використання в маркетингу та розробці проектів.
Прохолоджуватися на березі океану - це не зовсім те, на що варто розраховувати. А, навіть, взагалі зовсім не так!
«Прохолоджуватися на березі океану - це не зовсім те, на що варто розраховувати. А навіть взагалі зовсім не так! »- говорить Євген Могилевич.
Фрілансер - це така ж робота, як і будь-яка інша.
Суть фріланса в тому, що ви - співробітник, який не з'являється в офісі, а працює віддалено.
Ви або ваша команда самі собі є і менеджером з пошуку замовлень, і Team leader, і виконавцем, і директором, і т.д.
А ще віддалена робота - це відповідальність. Причому відповідальність більша, ніж на стаціонарній роботі. Це добре розуміє той, хто пробував те та інше!
А ще фрілансеру часто доводиться НЕ вибирати замовлення і доводиться працювати над тим завданням, яке дадуть Замовники.
Для роботи на міжнародному рівні фрілансеру швидше за все знадобиться ліцензійний софт і багато іншого.
На фрілансі можна сміливо кілька років отримувати різноманітні замовлення, набиратися досвіду і досягти певного професійного рівня.
І, до речі, Фріланс - це не назавжди. Фріланс - це щось тимчасове.
«Наприклад, копірайтер заробляє пристойні гроші, але працює по 16 годин на день, - чи готові ви до такого графіку?» - запитує Євген.
Фріланс, найімовірніше, у вас займе певний період життя і, найімовірніше, ви залишете в минулому використання фрілансових бірж на користь власної клієнтської бази, або будете рекламувати свої послуги якось по-іншому. Через соціальні мережі, сайти, ... - це у кого до чого лежить душа.
«Я з 2011 року почав займатися фрілансом і на поточний момент використовую як біржі для фрілансу, так і власну клієнтську базу» - ділиться Євген Могилевич.
Але якщо Ви прийшли на фріланс з метою: набити портфоліо, придбати технічні навички, розвинутися, - то це якраз те, що треба.
На фрілансі можна сміливо кілька років отримувати різноманітні замовлення, набиратися досвіду і досягти певного професійного рівня.
Одна з найвідомішіх бірж фріланса - це Upwork, але Upwork одна з найбільш заморочених.
Портфоліо та резюме. Для Upwork портфоліо має значення десь на аж 5%. Система налаштована таким чином, що Клієнт завжди правий, і тому все прозоро и немає Зайвих проблем.
Портфоліо має значення невелике та його наявність вкрай бажане, але НЕ є визначальним.
З наявністю резюме або CV - те ж самє, що і з портфоліо.
Має значення ваша харізматичність.
Що має значення? Має значення ваша харізматичність. І чудово, якщо Вам вдастся її проявити (сміється)! Бо багато Клієнтів відносяться виключно по-діловому, сповідують холодні взаємовідносини.
Як отримати гроші?
Звертаємося до послуг Payoneer. Там все просто, тому розберетеся).
Мовний бар'єр
Замовники просять англійську хоча б у письмовому варіанті. І так буде частіше. Деякі можуть попросити голосового спілкування.
Мені складно вам порадити, який рівень знання вам буде потрібно мати, тому що я розмовляю вільно англійською і не знаю, як називається той мінімум, що вам буде потрібен).
Як оцінити скільки коштує робота фрілансера?
Замовник запитує: «Скільки коштує наша робота»? Але як оцінювати свою роботу?
Особливо у молодих фахівців існує, так скажемо, недооцінка. Буває, я бачив, і переоцінка, коли молодий фахівець дивно формує ціну, але частіше недооцінка через невпевненість.
Якщо маєте старт на якийсь платформі, наприклад, Upwork, то швидше за все перші роботи будуть недооцінені і це обумовлено самою специфікою біржі. Там до перших п'яти контактів ви - висхідна зірка, молодий талант, що в майбутньому перетвориться на повноцінного фрілансера.
Як сформувати свою вартість в цей початковий період? - Складно. І ви повинні розуміти, що той же Upwork має кілька градацій ціноутворення і така ж історія у багатьох інших бірж. Вам доведеться швидше за все провести деякий час на біржі, щоб вивчити аналогічні роботи та вивчити приблизні діапазони цін - це один варіант.
Другий варіант – ви виходете зі своїх базових запитів. Наприклад, скільки коштує 1 день такої роботи в IT, якщо у вас почасовка. Вам потрібна яка не будь точка відліку, але за фактом ви завжди домовляєтеся.